Matecznik sadzonek truskawek
bosheswaclubrodicretuluswegabrokicradraletrothestevowritabicitrekishoceguthuth

Prawidłowe sadzenie truskawek to, wraz z odpowiednimi sadzonkami i przygotowaniem stanowiska – podstawowy element udanych upraw truskawek. Kluczowy jest tu rozstaw podczas sadzenia między rzędami oraz sadzonkami truskawek, która zależy od stanowiska, metod sadzenia oraz sposobu prowadzenia plantacji.

1. Gleba - jak przygotować ziemię pod truskawki

Ziemia przed posadzeniem truskawek powinna być wilgotna (jeśli jest wysuszona powinna zostać nawodniona, najlepiej dzień przed posadzeniem) i odpowiednio przygotowana (więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym Poradniku). 

Przy sadzeniu należy zwrócić uwagę aby korzeń był wyprostowany (zagięcie korzenia powoduje wypychanie rośliny do góry i przesuszanie). Sadzić na głębokość przedstawioną na poniższym rysunku. Po posadzeniu dbać o wilgotność gleby.

 

Prawidłowe sadzenie sadzonek truskawek
Jak prawidłowo sadzić Sadzonki Truskawek


 

Zobacz Film - Jak sadzić truskawki Zielone
Zobacz film - Sadzonki Frigo i ich sadzenie

2. Uprawa rzędowa, tradycyjna

 • W systemie rzędowym (tradycyjnym) rozstawa, w jakiej wysadza się truskawki jest uzależniona od maszyn i narzędzi stosowanych do pielęgnacji gleby i roślin (przy ręcznym sadzeniu truskawki sadzimy gęściej). 
 • Truskawki sadzić najlepiej  w rozstawie 80-110 cm między rzędami, natomiast w rzędzie co 15-25-35  cm (na glebach lżejszych truskawki sadzimy gęściej niż na cięższych). Rzadsze sadzenie zapewnia lepsze wietrzenie roślin co ogranicza rozwój chorób. 
 • Przy uprawie rzędowej wymagane jest ok. 40 000 szt./ha. Jest to odpowiedni system sadzenia do uprawy na polu, ale również w uprawie przydomowej i na działkach.
Uprawa rzędowa, tradycyjna
Uprawa rzędowa, tradycyjna

 

3. Uprawa rzędowo-pasowa

 • W uprawie rzędowo-pasowej odległości między rzędami nie są jednakowe, zawsze jedno międzyrzędzie jest szersze, a drugie węższe, np. 80+60*25 cm, 90+50*25 cm lub 100+50*20 cm. Ten system uprawy pozwala na większe zagęszczenie roślin, a tym samym na uzyskanie wyższego plonu owoców z  plantacji o tej samej wielkości. Często jest stosowany przy uprawie na zbiór przyspieszony (pod tunelami niskimi),
 • Nie zaleca się stosować tego systemu sadzenia w przypadku odmian silnie rozkrzewiających się oraz na glebach ciężkich i żyznych.
   

4. Uprawa zagonowa

Uprawa zagonowa to najbardziej intensywny sposób uprawy. Najczęściej stosuje się system dwu i czterorzędowy.  

 • Przejścia między zagonami liczą ok. 60 cm szerokości,
 • Odległość między rzędami w zagonie wynoszą 30-40 cm, a truskawki w rzędach sadzi  się co 20-30 cm,
 • Wysokość zagonu podniesionego wynosi najczęściej 15-20 cm, a czasem również 40 cm.

Zagony umożliwiają dobrą pielęgnację, ułatwiają zbiór i pozwalają racjonalnie wykorzystać nawadnianie kropelkowe.

Uprawa zagonowa Truskawek
Uprawa na zagonach Sadzonek Truskawek


 

Więcej informacji:

 • o metodach sadzenia i sposobach prowadzenia plantacji,
 • o uprawie truskawek w Poradniku (dołączamy go bezpłatnie do każdego zamówienia).Poradnik uprawy truskawek Niewczas
Blog category